Egzaminy UDT a kursy i szkolenia przygotowujące

Czy przed przystąpieniem do egzaminu UDT należy ukończyć kurs przygotowujący?

Kursy na wózki widłowe z UDT - zajęcia praktyczne na hali szkoleniowej w AWANS BHP

Podczas różnego rodzaju dyskusji na spotkaniach branżowych czy też przeglądając strony i fora internetowe, często spotykam się z pytaniem Czy można podejść do egzaminu UDT bez kursu przygotowującego? Zasadniczo odpowiedź jest krótka – tak, można przystąpić do egzaminu UDT  bez wcześniejszego odbycia specjalistycznego kursu. Nasuwa się jednak pytanie – po co w takim razie owe kursy są i czy warto z nich w ogóle korzystać? Pozwolę sobie zabrać głos w dyskusji i przytoczyć kilka argumentów uzasadniających potrzebę istnienia szkoleń przygotowujących do egzaminów UDT na wózki widłowe, podesty, HDSy czy suwnice. Zacznijmy od początku…

Co to jest UDT?

UDT czyli Urząd Dozoru Technicznego to jednostka zajmująca się obszarem bezpieczeństwa urządzeń technicznych. Jej praca regulowana jest szeregiem aktów prawnych – jednym z ważniejszych jest ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym. (Dz. U. z 2015 r. poz. 1125). Jako jednostka certyfikująca UDT upoważniona jest do wykonywania oceny w ramach trzech zakresów – certyfikacji systemów zarządzania, certyfikacji wyrobów i certyfikacji osób. Nas interesować będzie ostatni zakres certyfikacji.

Egzaminy UDT – certyfikacja osób

Osoby, które obsługują i konserwują urządzenia techniczne podlegające dozorowi technicznemu (m.in. suwnice, żurawie, wciągarki i wciągniki) muszą wykazać się aktualnym zaświadczeniem kwalifikacyjnym potwierdzającym ich umiejętności praktyczne oraz teoretyczne (znajomość norm i przepisów prawnych). Szczegółowe informacje dotyczące całej procedury certyfikacji znajdziecie na stronie UDT pod linkiem
http://www.udt.gov.pl/images/CERT_dokumenty/Program_sprawdzania_kwalifikacji_i_certyfikacji.pdf

Aby przystąpić do ustnego i praktycznego egzaminu UDT należy spełnić 2 warunki:

1. mieć ukończone 18 lat

2. posiadać wiedzę i umiejętności praktycznego wykonywania czynności obsługi lub konserwacji urządzenia transportu bliskiego

Dokładny opis przebiegu całej procedury znajdziecie na stronie http://www.awans-bhp.com/aktualnosci-wozek-utb/jak-wyglada-egzamin-udt-jak-zapisac-sie-na-egzamin-udt-procedura-wyznaczenia-egzaminu-panstwowego-na-wozki-widlowe-suwnice-podesty-czy-zurawie/

Zasadność odbycia specjalistycznego szkolenia przed przystąpieniem do egzaminu UDT

Jak już wspomniałem na samym początku, wnioskodawca nie ma żadnego prawnego obowiązku odbycia specjalistycznego szkolenia poprzedzającego egzamin państwowy. Jakkolwiek zasadniczy argument przemawiający za jego odbyciem pojawia się już w samym dokumencie „Programu sprawdzania kwalifikacji i certyfikacji” zamieszczonym na oficjalnej stronie UDT. Zgodnie ze wskazanym dokumentem, to na wnioskodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia na czas egzaminu kwalifikacyjnego niezbędnego wyposażenia (np. wózka widłowego z ważną decyzją UDT) i materiału specjalistycznego do przeprowadzenia egzaminu praktycznego. I tu z pomocą przychodzi nam profesjonalna firma szkoleniowa, która swoim kursantom, oprócz rzetelnie i przystępnie przekazanej wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, powinna pomóc zrealizować wyżej wspomniane obowiązki.

Hala szkoleniowa firmy szkoleniowej w łodzi - kursy na wózki - zajęcia praktyczne

Argumenty przemawiające za odbyciem szkolenia przygotowującego do egzaminu UDT:

1. Wiedza teoretyczna i praktyczna przekazana w profesjonalny i przystępny sposób. Wysokiej rangą, doświadczeni specjaliści znacznie lepiej niż niejeden podręcznik przekażą wiedzę i podzielą się swoimi umiejętnościami z nowicjuszami.

2. Pomoc organizacyjna ze strony firmy szkoleniowej przy organizacji egzaminu UDT- pomoc przy składaniu wniosków, organizacji badań lekarskich, uiszczeniu należnych opłat, czy zapewnienie niezbędnego wyposażenia i materiału specjalistycznego do przeprowadzenia egzaminu praktycznego (egzamin UDT odbywa się na terenie firmy szkoleniowej na ich sprzęcie, który spełnia wymogi Urzędu Dozoru Technicznego)

3. Potwierdzenie swoich umiejętności i utrwalenie wiedzy – możliwość konsultacji, wyjaśnienia problematycznych zagadnień oraz – w przypadku dobrej firmy szkoleniowej- nieograniczone możliwości doskonalenia praktycznych umiejętności obsługi danego urządzenia pod okiem specjalistów.

4. Zwiększenie wiarygodności swoich umiejętności w oczach pracodawcy – dobra firma szkoleniowa wystawia pełną dokumentację potwierdzającą odbycie danego kursu (nierzadko również w języku angielskim, co nie pozostaje bez znaczenia w przypadku poszukiwania przez kursanta pracy za granicą) wraz z suplementem zawierającym opis programu odbytego szkolenia.

5. Bezproblemowy dostęp do pomocy dydaktycznych i materiałów szkoleniowych.

6. W przypadku dobrej firmy szkoleniowej – pomoc w znalezieniu pracy związanej ze zdobytymi przez nas umiejętnościami. Nawiązanie kontaktów branżowych to zdecydowanie niezaprzeczalny atut w sytuacji dużej konkurencji na rynku pracy.

7. Profesjonalni szkoleniowcy posiadają wiedzę nie tylko o zagadnieniach wymaganych na egzaminie UDT , ale także o strukturze i specyfice egzaminu państwowego na wózki, podesty czy suwnice.  Firmy szkoleniowe mają za sobą setki zorganizowanych egzaminów UDT.  Na bieżąco uzupełniają swoją wiedzę o wymaganiach UDT na branżowych konferencjach i mają dostęp do aktualnych publikacji dozorowych.

 kursy na wózki w Łodzi z egzaminem UDT na profesjonalnej hali szkoleniowej

Jeśli moje argumenty przekonały Cię do zasadności odbycia odpowiedniego kursu przed przystąpieniem do egzaminu państwowego potwierdzającego Twoje umiejętności, zapraszam Cię na stronę naszej firmy Awans BHP, która w profesjonalny sposób pomoże ci zdać egzamin UDT i bezproblemowo przejść przez procedurę związaną z certyfikacją swoich kwalifikacji zawodowych. Dodatkowo służy także pomocą przy szukaniu pracy.

Jeśli nadal chcesz sam przygotować się do egzaminu UDT skorzystaj z naszych darmowych materiałów pomagających zdać egzamin państwowy na wózki – materiały do znalezienia tutaj.

Możesz też obejrzeć  najczęściej popełniane błędy na egzaminie praktycznym UDT na wózki widłowe.

11 komentarzy do “Egzaminy UDT a kursy i szkolenia przygotowujące

  1. Bardzo trafnie dobrane argumenty. Będąc początkującym ważne jest profesjonalne wsparcie wyspecjalizowanych osób. Doświadczenie zdobywa się z czasem i fajnie móc skorzystać z tego zdobytego przez innych.

  2. Kiedy uczestniczyłem w szkoleniu na instruktora w gliwicach, prowadzacy powiedział, że można podejsć do egzaminu bez przygotowania ale jest przykaz żeby nie zaliczać takich egzaminów, w praktyce jest różnie, jak ktos jest na prawde dobrze przygotowany to inspektor nie ma podstaw zeby oblać, tylko koło sie zamyka kto nie siedzie w branzy nie wie jak sie dobrze przygotowac:)

  3. Jeśli ktoś zadaje takie pytanie, to aż mi się nóż w kieszeni otwiera (no chyba, ze to czlowiek, ktory jakims cudem pracowal lata na wozkach i jest samoukiem ;)) przeciez to nie chodzi tylko o to, żeby zdać egzamin, chodzi o bezpieczeństwo obslugiwania, o przyswojenie pewnych rzeczy, o solidne przygotowanie sie do przyszłej pracy… kurs to podstawa moim zdaniem

  4. Firma Jung-Serwis specjalizuje się w dostarczaniu sprawdzonych widłowych wózków najlepszych marek jak Still, Jungheinrich, Linde i innych. Oferujemy sprawny kompleksowy serwis wózków widłowych. Dokonujemy napraw, przeglądów oraz konserwacji, w tym naprawy baterii. Do serwisu wózków korzystamy z oryginalnych i sprawdzonych części, zajmujemy się także regeneracją wyeksploatowanych podzespołów. Oferujemy również używane maszyny – sprawdź naszą ofertę używanych wózków widłowych. Lub skorzystaj z możliwości wynajmu jednej z maszyn! Wejdź na naszą stronę. Skontaktuj się z nami!

  5. taki egzamin to jest to :) Ja sobie kurs robiłem w kursach marko we Wrocławiu i gosć, który prowadził mówił, że spokojnie można się za takie egzaminy brać i że powinniśmy sobie rade dac – ja się powoli zbieram do tego, ale na chwilę obecną praca po 11 godz. więc czasu nie za wiele zostaje

  6. Nie wyobrażam sobie przystępować do UTD bez kursu…;/ Jezeli ktos zaczyna to bardzo wazne jest przygotowanie odpowiednie do pracy. Ja robiłem w Poznaniu w japanlift i polecam każdemu. Nie idźcie na jana, bo tylko stracicie pieniądze na kolejne egzaminy.

  7. Przed kursem myślałem, ze sobie nie poradze z operowaniem wozka widlowego. Stwierdziłem ze moze jednak warto sprobowac bo jednak wtedy i lepsze oferty sie znajda wiec zapisalem sie do japanlift. Dobrze zrobilem bo zdalem wszystko bez najmniejszego problemu. Więc tak jak kolega wyżej napisał, ważne jest profejsonalne wsparcie wyspecjalizowanych osob i wtedy wszystko pojdzie gladko.

  8. Jakiś czas temu zrobiłem kurs na wózki widłowe w japan lift! Zdanie uprawnień pomogło mi w znalezieniu pracy, dostałem lepsze warunki pracy finansowe ! generalnie polecam zawsze podnosić swoje kwalifikacje ! u mnie zaowocowało ;-)

  9. Ja nie wyobrażam sobie podejść do egzaminu bez żadnego przygotowania. Z obsługą wózków nie ma żartów. Łatwo spowodować katastrofę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>