Uprawnienia konserwatora wózków widłowych i ładowarek teleskopowych

Jak zostać konserwatorem wózków widłowych i ładowarek teleskopowych?

Aby zostać konserwatorem wózków widłowych i ładowarek teleskopowych trzeba zdać egzamin państwowy przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego zazwyczaj w siedzibie danego UDT, gdzie zainteresowany złożył wniosek o sprawdzenie Kwalifikacji. Oragnizowaniem egzaminu państwowego zazwyczaj zajmuje się firma, w której robimy kurs przygotowujący nas do zdania ezgaminu UDT na konserwatora 1WJK – wózków widłowych i ładowarek teleskopowych. Najlepiej poszukać firmy, w której instruktor ma doświadczenie jako konserwator, pracuje w zawodzie i zna bieżące przepisy UDT i BHP. 

Jakie warunki trzeba spełniać by przystąpić do sprawdzenia kwalifikacji na konserwatora UDT urządzeń transportu bliskiego? 

Odpowiednie rozporządzenie (Dz.U.Nr 79, poz. 849) mówi o tym jakie kwalifikacje powinien posiadać konserwator wózków i ładowarek czy też kandydat na konserwatora. W praktyce najlepiej zapytać w danym Urzędzie Dozoru Technicznego – w wielu będą od kandydata wymagane uprawnienia SEP i doświadczenie w pracy przy konserwatorze. Najlepiej też skontaktować się z jakąś firmą szkoleniową szkolącą konserwatorów – oni zazwyczaj wiedzą jaki oddział UDT jakie papiery wymaga od kandydata ( i czy wogóle są wymagane jakieś dodatkowe uprawnienia). Takie firmy zazwyczaj kursy SEP oferują w pakiecie z kursem konserwatora wózków, łądowarek, podestów, dźwigów, HDSów czy suwnic, jeśli kandydat jeszcze nie posiada takich uprawnień. 

Jak wygląda kurs na konserwatora wózka widłowego, ładowarki teleskopowej czy konserwatora urządzeń transportu bliskiego?

Kurs konserwatora wózków widłowych i ładowarek teleskopowych skupia się na zagadnieniach prawnych, mechanicznych, elektrycznych :

  • Przepisy UDT , przygotowanie urządzenia do odbioru wg wytycznych UDT
  • Przepisy BHP
  • Wykonanie przeglądu konserwatorskiego wózka widłowego i ładowarki ( teoria z elementami praktyki)
  • Wykonanie odpowiednich protokołów i uzupełnianie dokumentacji
  • Elementy z  zakresu mechaniki i elektroniki urządzenia

Kurs na konserwatora powinien być prowadzony przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia i pracujące jako konserwator  - taka osoba na bieżąco poznaje nie tylko specyfikę urządzeń ale także odpowiednie przepisy.

Polecamy konserwatora prowadzącego blog wózek-instruktor. 

Co może robić konserwator wózków widłowych, ładowarek teleskopowych i innych urządzeń UDT?

Konserwator wózków widłowych przygotowuje urządzenia do odbioru przez inspektora Urzędu Dozoru Technicznego, a także lokalizuje i usuwa usterki. Konserwator może prowadzić własną działalność i oferować swoje usługi firmom, lub być zatrudnionym na stałe w danej firmie posiadającej urządzenia transportu bliskiego. Konserwator wózków widłowych i ładowarek teleskopowych to zawód specjalistyczny, niesie ze sobą nowe możliwości, rozwój i szansę na awans finansowy i zawodowy.

Warto zainteresować się także konserwacją baterii trakcyjnych, konserwacją suwnic, konserwacją podestów czy HDSów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>